Fotelik samochodowy dla starszego dziecka

Jeżeli Twoje dziecko ma już około roku, to zaczyna pomału wyrastać z pierwszego fotelika samochodowego, czyli tak zwanego nosidełka. Oznacza to, że nadszedł czas, aby pomyśleć o zakupie kolejnego fotelika.

Tym, co odróżnia fotelik samochodowy dla starszego dziecka od fotelika dla niemowlaka jest to, że fotelik ten może być montowany w samochodzie na dwa różne sposoby: tyłem do kierunku jazdy albo przodem do kierunku jazdy. Wynika to z faktu, że w przypadku starszych dzieci nie ma już obowiązku przewożenia ich w samochodzie tyłem do kierunku jazdy, chociaż jest to w dalszym ciągu zalecane, gdyż taki sposób przewożenia dzieci uważa się za bezpieczniejszy dla nich.

W zależności od modelu fotelik samochodowy dla starszego dziecka może być montowany w samochodzie przy pomocy samochodowych pasów bezpieczeństwa lub za pomocą systemu ISOFIX. Montaż z wykorzystaniem systemu ISOFIX jest dużo szybszy, ale taki fotelik zajmuje w samochodzie z reguły więcej miejsca niż fotelik przypięty pasami, więc rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku mniejszych samochodów.

Wybierając fotelik dla starszego dziecka warto jest wybrać się do stacjonarnego sklepu z fotelikami, żeby przymierzyć fotelik do naszego auta. Jest to o tyle ważne, że nawet najlepszy fotelik może nie spełniać właściwie swoich funkcji, jeśli nie będzie się dało go poprawnie zamontować w danym samochodzie. Generalnie foteliki samochodowe są uniwersalne i powinny pasować do większości samochodów, ale różnice w kątach nachylenia kanapy samochodowej w różnych modelach sprawiają, że nie zawsze jest to takie oczywiste. Szukając fotelika dla dziecka warto również zwrócić uwagę na to, czy fotelik brał udział w testach zderzeniowych (np. ADAC) i czy otrzymał w tych testach zadowalającą ocenę. Nie warto inwestować w tanie i niesprawdzone foteliki, gdyż mogą się one po prostu nie sprawdzić w razie kolizji lub wypadku.

Related Posts